Description
Mix and match – the Colorino porcelain tableware range offers beautiful colours that can be combined with each other to create a harmonious look. In addition to this mug, you will find bowls, plates and mugs in green, red and yellowish-brown to suit modern interior styles.
- Porcelain mug in green, 11 x 8 x 10 cm (H/W/D)
- The coffee mug adds a splash of colour to the dining table
- It comes in a stylish ceramic look, but is made of durable porcelain
- A robust mug for coffee or tea in the office and kitchen
- The porcelain mug is microwave and dishwasher safe
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 11 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.31 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 350 ml Filling quantity |
| Room: | Kitchen |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Colorino |
| Specials: | Deals, In stock |
| Marketing calendar: | August |
Reviews
Log in