Description
With its lovingly handcrafted character, deliberately irregular lines and charming colour contrasts, the tableware in the Capri range brings Mediterranean lightness to the table. The organic design with a picturesque play of colours gives each piece an individual expression - perfect for stylish everyday moments with personality. The lightly textured surface and artistic look are reminiscent of a boutique café by the sea. Ideal for creating a relaxed yet sophisticated look with natural cutlery, coarse linen and simple glasses. Suitable for everyday use thanks to robust materials - and at the same time a real statement for anyone who appreciates something special.
- Small ceramic mug in bright colours, 8.1 x 10.3 x 14 centimetres (H/W/D)
- Deliberately imperfect lines and contrasting, rich colour nuances create an authentic handmade look
- Made of high-quality ceramic and perfect for natural, Mediterranean or boho-inspired table arrangements
- Each mug is carefully hand-painted and unique
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 8.1 cm |
| Width | 10.3 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 0.33 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Multicoloured, Yellow |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware handpainted, Hand-crafted, Each piece unique, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 459 ml Filling quantity |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Capri Geschirr |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in