Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The cups in the biscotti series inspire with a mix of natural restraint and charming color accents. The soft earthy nuances in combination with the fine speckled glaze give each cup an individual touch and are reminiscent of traditional craftsmanship with a modern twist. Made from high-quality ceramic and artfully hand-painted, the design impresses with its authentic look. Robust enough for everyday use and stylish enough for special moments - a real all-rounder on the table. The cups look particularly beautiful in a mix & match with linen napkins, wooden trays or tableware in muted tones.
- White ceramic mug with blue details, 11.7 x 9.8 x 9.8 centimetres (H/W/D)
- With its natural shades and fine speckled glaze, this mug combines a rustic artisan look with modern clarity
- With a fine detail in deep blue, it sets Mediterranean accents
- Made from high-quality ceramic, artfully painted by hand
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 11.7 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Depth | 9.8 cm |
| Weight | 0.45 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Handpainted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 500 ml Filling quantity, Handpainted |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Biscotti |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in