Description
A touch of extravagance for every table setting: the Alissa tableware series delights with a contrasting play of colors of velvety dark red and delicate, irregular speckles, which gives every place setting a touch of individuality. On the outside, a deep black coat with a matt texture surprises and brings modern restraint into play. Each piece is carefully crafted by hand and impresses with its authentic ceramic feel. Ideal for combining with linen napkins, gold-colored cutlery or rustic wooden elements to create a table arrangement with style and character - both for everyday use and for atmospheric dinners with guests.
- Ceramic mug in red and black, 11 x 9 x 9 centimeters (H/W/D)
- A harmonious interplay of deep dark red and fine, white speckled details
- The exterior in plain black with a matt finish aesthetically rounds off the tableware
- Made from high-quality, glazed ceramic and a unique piece made by hand
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 11 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Weight | 0.415 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Handpainted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Hand-crafted, Each piece unique, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 480 ml Filling quantity, Handpainted |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Alissa |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in