Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Save with style: this bulldog money box not only brings loose change into play, but also a whole lot of character. With its cool mix of shiny gold and matte black, it adds stylish accents that make every room an eye-catcher. Whether casually placed on a shelf or as a charming highlight in your home office, its cool design playfully spices up modern and urban living spaces. Perfectly combinable with trendy accessories or vintage flair, it will become a favourite for anyone who values style when saving money.
- Cute money box in dog design in gold and black, 27.5 x 34 x 14.5 centimetres (H/W/D)
- This cute dog with contrasting matte black and shiny gold finishes offers stylish storage for loose change
- Whether on a shelf, desk, sideboard or windowsill, this money box is a cute eye-catcher
- Made from high-quality artificial stone with rich detail
- A funny gift idea for animal lovers and bargain hunters
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 27.5 cm |
| Width | 34 cm |
| Depth | 14.5 cm |
| Weight | 1.28 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Firing temperature |
| Print catalogue: | Earthenware, Firing temperature: 900 - 1199 °C |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2016-1 |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in