Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 68 cm |
| Width | 89 cm |
| Depth | 86 cm |
| Weight | 41 kg |
| Volume (packed) | 0,57 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Cigarette test passed, Fastness to light, Foam, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Pilling, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Chipboard Plastic-coated, Beech Solid wood Natural/untreated, Cover: 90 % Polyester : Chenille, 10 % Polyamide nylon, Foot/Base: Polyvinyl chloride (rigid PVC), Seat: Nosag suspension, 110 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 43 cm Seat height, Abrasion test: 50000 Martindale, Pilling test: 4, Light fastness: 5, Cigarette test passed, Seat upholstery: 30 kg/m³ Foam, Back upholstery: 25 kg/m³ Foam |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Lucca |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Sofa Studio | |
Reviews
Log in