Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This designer furniture was created exclusively for KARE by Andreas Weber. The multi-award-winning product designer focuses on emphatically linear and striking shapes. The lowboard made of coated steel is also a stand-alone piece, as beautiful and special as a gem. The style of the sideboard is timelessly modern and, with its discreet grey colour, fits into almost any interior. The lowboard, which is as straight-lined as it is functional, can carry objects weighing up to 40 kilograms. The castors make it mobile.
- A modern lowboard in dark grey created by designer Andreas Weber exclusively for KARE
- With compact dimensions and four castors, this low unit adapts flexibly to a variety of requirements
- Minimalist steel furniture, a classic for the loft and industrial style
- Easy-care surfaces and constructed from robust, powder-coated steel - a piece of TV furniture for all occasions
- Supplied already assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 30 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 16.24 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rollable |
| Print catalogue: | Steel powder-coated, 40 kg Max. load-carrying capacity, Rollable, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Lounge M |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Marketing calendar: | April, June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in