Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Add a touch of modern luxury to your living room with our exclusive Divine designer lowboard. The clean-lined body in cool brown and the gently rounded corners harmonise perfectly with the matt metal-look surface. The front is made of solid ash wood, giving the lowboard a natural charm and enhancing any living area. The spacious compartments with their practical soft-close function offer both aesthetic and functional storage space.
- Brown wooden lowboard, 56.5 x 200 x 42 cm (H/W/D)
- Anything but boring! The modern styling of the living room lowboard comes as a surprise with its many skilful design details
- Lacquered ash wood in a dark shade of brown gives this piece of furniture a warm appearance
- The four doors open and close smoothly thanks to the soft-close function
- The four large compartments offer plenty of storage space
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 56.5 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 58 kg |
| Volume (packed) | 0,68 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Grey |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Soft-close |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Front: Ash Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Foot/Base: Ash Solid wood Veneered, 50 kg Max. load-carrying capacity, Soft-close, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Divine |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in