Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Sculpturally shaped fronts with a three-dimensional effect and a shiny chrome finish give the Carino series an expressive, modern character. Clean lines, a delicate black frame and handle-free surfaces create a light, high-quality look with a sophisticated design. As a modern lowboard, this piece of furniture adds a functional component to the series and offers generous storage space for technology, magazines or decorative accents – ideal for stylishly structured living areas with a statement factor.
- Modern lowboard in silver and black, 50 x 151 x 39 centimetres (H/W/D)
- The three-dimensional design of the fronts in a shiny chrome finish creates an extraordinary look
- The lowboard with three spacious compartments offers practical storage space for technology, magazines or decorations in any living area
- The slim black frame gives the lowboard a light appearance and is made of sturdy steel
- The practical push-to-open function allows effortless opening and a high-quality, handle-free look
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 151 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 26.65 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Push-to-open |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, Door: Steel chromed, Door: Push-to-open, 100 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Carino |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in