Description
Compact, clever, full of character - this lounge cube brings minimalist design and maximum flexibility to the point. With a glossy walnut finish, it sets stylish accents and at the same time offers a practical storage surface for books, decorations or everyday helpers. A real design statement on its own, in a duo or as a group it creates a modular shelf, side table or stylish room divider in no time at all. Perfect for urban interiors that love versatile solutions. Particularly effective in combination with mid-century furniture, monochrome colors or soft textiles. A furniture cube that is not fixed - but thinks, grows and shapes with you.
- Square shelf cube made of walnut wood in brown, 45 x 45 x 35 centimeters (H/W/D)
- Made of sturdy MDF walnut and loadable up to 50 kg, the shelving element can be used flexibly
- The clear lacquer finish ensures a glossy, high-quality look and easy maintenance
- Combined with other cubes, individual storage space can be easily created
- Also works as a single element next to the sofa and armchair, in the hallway or as a bedside table as a stylish eye-catcher
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Walnut Medium density fibreboard (MDF) Veneered clear laquered, 25 mm Thickness of panel, 50 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Club |
| Topic: | Home Office |
Reviews
Log in