Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This small lantern in black will introduce a touch of the Orient into any home. The delicate woven look gives it a unique, exotic charm. Place a tea light or a candle inside the lantern to create fascinating lighting effects that will make for a cosy and atmospheric ambience. It also works perfectly without lighting as a decorative object in the entrance hall or on the sideboard.
- Small lantern in black, sized 33 x 22 x 22 cm (H/W/D)
- The striking decorative weave creates an oriental look
- A tea light or a candle will create fascinating visual lighting effects
- Made of durable steel
- Handcrafted, making each piece unique
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 33 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 1.9 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Steel powder-coated, Hand-crafted |
| Room: | Outdoor |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Hayat |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA |
| Topic: | Christmas, Wild Summer |
| Marketing calendar: | October |
Reviews
Log in