Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Time to make a statement - this extra-large hourglass transforms the moment into a stylish ritual. With its clear design, white sand and glass body, it brings calm, structure and a touch of poetry to modern living spaces. Whether as a meditative accent on the desk, stylish decoration on the shelf or as a charming stylistic element in the bathroom - the decorative timer combines aesthetics and function in a particularly elegant way. In combination with minimalist furniture or natural materials, it creates an exciting contrast that gives the room a timeless touch. Ideal for anyone looking for something special in the details.
- High-quality hourglass made of glass with white sand, 45 x 18 x 18 centimeters (H/W/D)
- The simple silhouette combined with white sand can be harmoniously integrated into various interiors
- With a running time of 4 hours, this decorative object interprets the passage of time in a poetic way
- An impressive gift idea for decoration fans and design lovers
- Each hourglass is mouth-blown and unique
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 2.3 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Transparent, White |
|---|---|
| Details: | Handblown |
| Print catalogue: | Corpus: Glass Clear, Glass Colored Sand, Handblown |
| Room: | Living room, Office |
| Season: | Saison2017-1 |
| Series: | Timer |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Fathers Day, Home Office |
Reviews
Log in