Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With its elegant shape and white sand gently trickling through the glass, this hourglass brings a meditative calm to its surroundings. It symbolises the passage of time in a poetic way and is an ideal stylish decoration for shelves, sideboards or desks. Perfect for a minimalist look or as a striking detail in combination with modern furniture.
- Small hourglass, 17 x 7 x 7 cm (H/W/D)
- Flowing lines and white sand radiate serenity
- A poetic way to display the passage of time
- Each hourglass is mouth-blown and a unique piece
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 17 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 7 cm |
| Weight | 0.25 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Transparent |
|---|---|
| Details: | Handblown |
| Print catalogue: | Corpus: Glass Colored, Colored Sand, Handblown |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Timer |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Fathers Day, Home Office |
Reviews
Log in