Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The 43 cm high hourglass made of fine, semi-transparent glass offers an elegant way to measure time and serve as a decorative element at the same time. Its exquisite design catches the light and creates a fascinating play of light. The timekeeping and aesthetic appearance make it a timeless accessory for any home or office, perfectly combining functionality and beauty.
- Large hourglass made of glass, 43 x 14.5 x 14.5 centimeters (H/W/D)
- Mouth-blown in a glass workshop
- Glass hourglass in the color smoke-grey
- Original home decoration with a meditative character
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 43 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 14.5 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Handblown |
| Print catalogue: | Corpus: Glass Colored, Colored Sand, Handblown |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Timer |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Fathers Day, Home Office |
Reviews
Log in