Description
Hourglasses are decorative objects that, in addition to their function of measuring time, create a calming, contemplative atmosphere in any room. This luxurious silver hourglass combines modern design with timeless elegance to create a true work of art for measuring time. The fine white sand trickles gently through the transparent glass body, which is held by a shiny silver frame. This decorative object gives your home a touch of serenity and invites you to pause and savour the moment.
- Luxurious hourglass in silver, 30 x 14 x 14 cm (H/W/D)
- The clear glass body and white sand create a modern look
- The shiny frame is made of sturdy steel
- A classy decorative object with a meditative character
- Running time of approx. 3 minutes
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 30 cm |
| Width | 14 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 1.8 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Silvery, Transparent |
|---|---|
| Season: | Saison2023-1 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas, Fathers Day, Home Office |
Reviews
Log in