Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This highboard impresses with a successful combination of different surface textures, unusual patterns and natural colors. The 13 different drawers offer plenty of space for everyday items in any living area. The slim, discreet legs provide a stylish accent and stability. Whether in the hallway as a practical shelf, in the bedroom for storage or as an eye-catcher in the living room - this piece of furniture blends harmoniously into various interiors and combines function with expressive design.
- Extravagant highboard in a mix of materials, 105 x 110 x 40 centimeters (H/W/D)
- A characterful, harmonious interplay of numerous patterns, grains and textures in various natural tones
- The total of 13 drawers in various sizes offer generous storage space and create order in everyday life
- The structured frame made of robust steel in black ensures stability and a striking, high-quality look
- The handcrafted high console is a real design highlight in the hallway, bedroom and living area
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 105 cm |
| Width | 110 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 71 kg |
| Volume (packed) | 0,62 m³ |
Product information
| Color : | Black, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Veneered Nickel sheet, Front: Polyresin, Drawer frame: Medium density fibreboard (MDF) Stained-lacquered, Handles: Steel powder-coated, Door: 13 Stück Polyresin, Legs: Steel powder-coated, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, 25 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Chalet |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam, Elegance – Modern | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in