Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Our Benito box spring beds are equipped with every conceivable comfort for a restful night's sleep. A high-quality 5-zone pocket spring mattress rests on the Bonnell spring core box, which elastically moulds itself to your body. The topper, which is also included in the scope of supply, ensures a particularly cosy and comfortable reclining feeling.
- Headboard 180 cm wide in grey from the Benito box spring bed series
- A water-repellent velvety cover fabric
- Distinctive headboard with square decorative seams
- Can be combined with a matching base from the Benito box spring bed series
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 110 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 13 cm |
| Weight | 33.5 kg |
| Volume (packed) | 0,31 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cigarette test passed, Fastness to light, Pilling, water repellent |
| Print catalogue: | Frame construction: Chipboard Natural/untreated, Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 25 kg/m³ Upholstery Foam Polyurethane, Cover: water repellent, 100000 Martindale, Pilling test: 5, Light fastness: 4 - 5, Cigarette test |
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Benito |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Mix and Match | |
Reviews
Log in