Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Create just the right mood: with its warm brassy shine and retro lightbulb Goblet immediately adds a touch of cosiness to the room. It harmonises well not only with rustic wood in the chalet or country house style, but also with other interiors.
- Dainty pendant luminaire with a touch of retro look and warm light
- On its own in a small hallway
- even more striking in long corridors as a trio hung in a row
- The light radiates downwards - delicately tinted by the coloured glass shade
- The matt brass coating of the steel shade gives the lamp a nostalgic flair
- Also available as a table lamp
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 142 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 1.61 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Assembled, Extras, Lenght of wire, Shade, Textile-covered |
| Print catalogue: | Shade: Glass Colored, Bulb fitting: Steel brass-plated, 120 cm Lenght of wire, 20 x 27 x 27 cm Shade, Wire Textile-covered, Assembled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Goblet |
| Specials: | In stock, PRIMA |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in