Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This fascinating glass picture in sepia tones presents a dream car, the Mercedes with its iconic gullwing doors. Sepia colours give the picture a nostalgic and timeless aesthetic. The artfully designed subject perfectly captures the elegance and character of this legendary vehicle. With a size that will complement any room, this glass picture is a must-have for car enthusiasts and lovers of vintage automobiles. Bring the beauty of times gone by into your home or office with this image.
- Large glass picture in landscape format, 120 x 160 x 4 cm (H/W/D)
- Sepia-grey photo motif of a Mercedes 300 SL behind toughened safety glass
- The dream of a sports car icon as a modern picture for the wall
- Metal picture hooks for horizontal wall mounting already fitted on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 160 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Weight | 19.15 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey, Silvery, White |
|---|---|
| Details: | Horizontal |
| Print catalogue: | picture: polypropylene, front: 4 mm glass toughened safety glass laminated, for wall fixing horizontal |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Oldtimer |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Christmas, Fathers Day, Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in