Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An expressive, abstract portrait of a woman meets modern art symbols and abstract details. They give the mural an intense, contemporary look. The razor-sharp image on laminated ESG safety glass creates a special depth effect, brilliant colours and a high-quality, smooth surface. The interplay of art and material creates a modern gallery look that visually enhances rooms without overloading them. Whether placed above the bed, in the living area or in the hallway, the mural becomes a style-defining highlight and makes a clear statement for contemporary living with artistic appeal.
- Luxurious glass picture with female motif in bright colours, 120 x 120 x 0.4 centimetres (H/W/D)
- This mural impresses with its expressive portrait motif, modern art symbols and abstract details
- Placed above the bed, in the living area or in the hallway, the picture becomes an artistic and modern highlight
- Pin-sharp motif laminated onto ESG safety glass – a high-quality eye-catcher
- Picture hooks are already fitted on the back for easy wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 0.4 cm |
| Weight | 9.7 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Horizontal |
| Print catalogue: | Picture: Polypropylene, Front: 4 mm Glass Toughened safety glass Laminated, For wall fixing Horizontal |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Artsy |
| Specials: | US-Fit |
Reviews
Log in