Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A work of art with depth: this glass picture brings a touch of Art Nouveau to the modern home with its sophisticated 3D effect and detailed depiction of an elegant lady. The artistic style, characterized by flowing lines and floral elements, gives the motif a sensual dynamism and creates visual tension. Particularly effective as a stand-alone piece above a sideboard, in the hallway, or as a central highlight in the living room. Combined with velvet, brass, or dark wood tones, it creates a stylish ambience with a nostalgic touch and a contemporary twist. A decorative eye-catcher that creates space for individuality.
- Luxurious glass picture with female motif in gold and black, 80 x 80 x 0.4 centimeters (H/W/D)
- This wall mural impresses with its expressive portrait motif and warm, elegant colors
- Placed above the bed, in the living area, or in the hallway, the glass picture becomes a stylish highlight
- Pin-sharp motif laminated onto ESG safety glass
- Thanks to the pre-mounted hooks, the frameless wall picture is easy to install
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 0.4 cm |
| Weight | 6.6 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Horizontal |
| Print catalogue: | Picture: Polypropylene, Front: 4 mm Glass Toughened safety glass Laminated, For wall fixing Horizontal |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Art Nouveau |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection |
Reviews
Log in