Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 87 cm |
| Width | 287 cm |
| Depth | 182 cm |
| Weight | 115.5 kg |
| Volume (packed) | 3,31 m³ |
Product information
| Details: | Abrasion test, Foam, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Partly dismantled, Seat height |
|---|---|
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Oak Solid wood Natural/untreated, Cover: 100 % Polyester, Steel powder-coated, 100 % Upholstery foam Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Hand-crafted, 45 cm Seat height, Abrasion test: 40000 Martindale Abrasion test, Seat upholstery: 37 kg/m³ Foam, Back upholstery: 28 kg/m³ Foam, Partly dismantled, Nosag suspension |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Freistil |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in