Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The large glass wall picture measuring 120 x 120 cm will enhance any room and give it a cool, contemporary ambience. The use of New York City skylines, a stylish portrait of a model and fashion symbols creates an appealing combination of urbanity and elegance. To make the most of such works of art, it is best to place them as a central element on a prominently visible wall for maximum visual impact.
- Large, colourful square glass picture, 120 x 120 x 3.6 cm (H/W/D)
- This brilliant photo collage features New York's Times Square and fashion as its motifs
- The photographic masterpiece has been printed on art paper
- Small rhinestones placed by hand decorate the modern picture
- It is mounted in a narrow gold-coloured frame behind toughened safety glass
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Horizontal, Measure others, Partly Manual Work |
| Print catalogue: | Image printed on: 100 % Paper Art paper, Front: 100 % Glass Toughened safety glass Clear, Back panel: 100 % Polypropylene, Frame: 100 % Polystyrene, Decorative elements: Glass Clear : Rhinestones, For wall fixing Horizontal, For stationary use Horizontal, 118,80 x 118,80 cm Measure : Photo Format, Partly Manual Work |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | City View |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in