Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The large glass wall picture measuring 120 x 120 cm will enhance any room and give it a cool, modern ambience. The use of New York City skylines, a stylish portrait of a model and fashion symbols creates an appealing combination of urbanity and elegance. To make the most of such works of art, it is best to place them as a central element on a prominently visible wall for maximum visual impact.
- Large, square glass picture in black, white and lots of colour, 120 x 120 x 3.6 cm (H/W/D)
- This brilliant photo collage features New York and fashion as its motifs
- The photographic masterpiece has been printed on art paper
- Small rhinestones placed by hand decorate the modern picture
- It is mounted in a narrow silver-coloured frame behind toughened safety glass
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 12.4 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Horizontal, Measure others, Partly Manual Work |
| Print catalogue: | Image printed on: Paper Art paper, Front: Glass Toughened safety glass Clear, Frame: Polystyrene, : Glass Clear : Rhinestones, For wall fixing Horizontal, For stationary use Horizontal, 118,80 x 118,80 cm Measure : Photo Format, Partly Manual Work |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | City View |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in