Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An elaborately framed picture in large format which pays tribute to the beginnings of aviation: the first balloonists rose above Paris in 1783 and are immortalised in this picture. Demonstrate that you’re an art connoisseur and give this imaginative balloon scene a central place in your interior. This picture is the perfect start to a private art collection at home.
- There’s a lot to discover here: XXL picture with an imaginative motif and surprising effects
- The flamboyant pine frame, painted in black and gold, underlines the stylishness of the picture
- Elements such as the hot air balloons and the face float above the rooftops of Paris and are mounted on the background as a visual highlight
- Printed on fine art paper, as a large format picture it looks especially fantastic in high-ceilinged rooms
- This expressive wall object is ideal for the reception area of an office, a hotel lobby or a restaurant
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 172 cm |
| Width | 110 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 17 kg |
| Volume (packed) | 0,26 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Picture: Paper Art paper, Frame: Pine Solid wood Lacquered, For wall fixing Horizontal und vertical |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Balloons |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in