Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This modern painting in soft, natural beige tones will lend your rooms a natural and timeless elegance with its abstract shapes and unique mix of materials. The square picture on canvas is surrounded by a black, classical frame made of high-quality solid wood and can be easily integrated into any interior style. Each work of art is hand-painted and is an exclusive, unique piece that will enrich and enhance your private gallery in an unmistakable way.
- Abstract picture for the wall in beige tones with a wooden frame, 122.6 x 122. 6 x 5 cm (H/W/D)
- Soft shapes in light, natural colours and an unusual mix of materials
- The black, solid wood frame perfectly rounds off this modern piece of art
- Each picture on canvas is hand-painted and a truly unique piece for your private gallery
- Simply hang it with the hooks fitted on the back for instant enjoyment of your new work of art
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 123 cm |
| Width | 123 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 5.4 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Back panel: Pine Solid wood Natural/untreated, 100 % Paper : Decoration, 100 % Cotton : Decoration, 100 % Polyester : Decoration, For wall fixing Horizontal und vertical, Hand-crafted : stitched Fabric, Each peace unique |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
Reviews
Log in