Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A mirror that is more than just an eye-catcher: this wall-mounted mirror with golden details turns any wall into a highlight and makes rooms appear larger and brighter. Its unusual frame with a flowing, shiny gold structure is reminiscent of molten metal and creates an exciting contrast to the clear mirror surface. The artistic design adds a luxurious touch with an avant-garde flair to living rooms, bedrooms, and hallways. Leaning against the wall and securely mounted, this mirror makes a striking statement with its size and shape. Carefully crafted by hand, each piece is truly one of a kind. The design looks particularly harmonious with soft cream tones, dark wood, or modern accents in black and glass.
- Large wall mirror with unusual gold frame, 180 x 91 x 15.5 centimeters (H/W/D)
- Impresses with its striking frame featuring a three-dimensional, dynamic design in timeless gold
- A mirror for the hallway, bedroom, and living room, whose exclusive design adds dynamism to any room
- Each mirror is unique and carefully handcrafted—pure mirror surface 167–73 cm
- Suitable as a wall-mounted mirror - standing on the floor and screwed to the wall for safety
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 180 cm |
| Width | 91 cm |
| Depth | 15.5 cm |
| Weight | 23.2 kg |
| Volume (packed) | 0,44 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Assembled, Each piece unique, Hand-crafted, Mirror surface, Vertical |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Acrylonitrile butadiene acrylic, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Hand-crafted, Each piece unique, Assembled, For stationary use Vertical, 167 - 73 cm Mirror surface |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Lava |
| Topic: | Christmas, Home Office |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
Log in