Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The mirrors from the Curve series combine glamour with timeless design and therefore outlive any short-term trend. Thanks to the tulip base, this Curve model can be placed anywhere - no need to drill holes or the like. The mirrors in the Curve series are available in many shapes and colours.
- A large, oval standing mirror with an elegant, brass-coated round base and frame
- Just right for an outfit check in the bedroom - thanks to its slim shape it also fits in the corner next to the wardrobe
- Heavy enough to provide stability, light enough to be move around in the home
- This is how you make a hall cloakroom: Simply combine it with a wall-mounted coat rack and a velvety stool - job done!
- Simply order, unpack and set up - this large mirror comes ready assembled. As a practical feature,
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 170 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Steel brass-plated, Hand-crafted, Delivery Partly dismantled |
| Room: | Bedroom, Corridor |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | Curve |
| Specials: | In stock, Price cut, US-Fit |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
Log in