Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An elegant statement for anyone who appreciates subtle tones and modern design: This floor lamp in soft greige combines a minimalist design language with homely restraint. The slender metal body and cylindrical shade have a particularly harmonious effect thanks to the neutral color scheme and can be combined in a variety of ways - ideal for minimalist interiors or as a stylish haven of peace in lively room concepts. The soft light creates a cozy atmosphere, whether next to the reading chair, as a light accent in the bedroom or as discreet lighting in the living area. Particularly ingenious: Its unobtrusive look blends in seamlessly and yet still has a sophisticated design.
- Large floor lamp in greige, 160 x 50 x 50 centimeters (H/W/D)
- The high-quality lampshade made of linen and silk in modern greige provides pleasant lighting
- The geometric base made of robust steel in greige creates a clean, timeless look
- Ideally placed next to the sofa, reading chair or in the bedroom as a stylish light source
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 100 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 4.95 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Lenght of wire, Other, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Shade: 50 % Silk, 50 % Linen flax, Lamp base: Steel powder-coated, 200 cm Lenght of wire, 51 cm Shade,, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Timon |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in