Description
The oriental-style floor lamp conjures up a beautiful, iridescent play of light in the room. A perforated pattern blends into expressive ornaments that create a pleasant atmosphere. The design is based on that of a typical oriental lantern. With a height of 30 cm, this attractive lamp knows how to set the scene.
- A floor lamp in oriental design: with its richly patterned shade the lamp in black conjures up the flair of the Arabian Nights in any interior
- Premium materials: the sturdy body made of steel is complemented by a movable handle made of natural sisal
- A wonderful play of light: the translucent perforated pattern of the lamp casts lighting reflections into the room
- Mood booster: Sultan also serves as an atmospheric table lamp in the living room and, as a bedside lamp, creates a magical atmosphere in the bedroom
- For captivating lighting: the floor lamp requires an E27 bulb with max. 40 Watt (bulb not included)
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 30.5 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 23 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Extras |
| Print catalogue: | steel lacquered, handle: sisal, 1x E27, max. 60watt, 240V, 50Hz (excl.) |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Sultan |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA |
| Topic: | Wild Summer |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
Log in