Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Elegance meets modern design! This imposing floor lamp combines a sophisticated galvanized glass lampshade with a three-legged metal frame in deep black, finished with a touch of brass for a luxurious finish. As a stylish eye-catcher next to a sofa or armchair, it provides soft light for a cozy atmosphere or focused brightness for reading. It looks particularly harmonious with dark wooden furniture, soft shades of gray and velvety textiles for a sophisticated living ambience.
- Large floor lamp in gray and black, 146 x 52 x 52 centimeters (H/W/D)
- The exclusive lampshade made of galvanized glass creates a harmonious design and provides pleasant lighting
- The 3 black metal legs ensure a stable stand and are coated with brass
- Provides elegant accents next to the sofa and is perfect as a soft ambient light or as focused reading lighting
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 146 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 4.1 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Black, Silvery |
|---|---|
| Details: | Extras |
| Print catalogue: | : Steel powder-coated, : Glass Plated |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Sphere |
Reviews
Log in