Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This extravagant floor lamp combines cool silver with deep blue and sets stylish lighting accents. The elegant shade made of refined glass provides a soft light, while the three-legged metal frame with a brass finish combines stability and elegance. Whether as soft mood lighting or a targeted reading lamp - it blends seamlessly into both modern and classic interiors. Particularly harmonious with velvet sofas, dark wooden furniture and golden accessories for a glamorous look with a timeless touch!
- Large floor lamp in silver and dark blue, 146 x 52 x 52 centimeters (H/W/D)
- The exclusive lampshade made of galvanized glass creates a harmonious design and provides pleasant lighting
- The 3 metal legs in silver ensure a stable stand and are coated with brass
- Provides elegant accents next to the sofa and is perfect as a soft ambient light or as focused reading lighting
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 146 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 4.2 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Extras, Lenght of wire, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Frame: Steel brass-plated, Shade: Glass Plated, 460 cm Lenght of wire, 40 cm Ø Shade, Wire Plastic-covered, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Sphere |
Reviews
Log in