Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A bright statement piece with a design factor! This stylish floor lamp combines elegance with functionality and creates sophisticated lighting accents with its shimmering lampshade made of refined glass. The three-legged construction in an elegant brass look not only ensures a stable stand, but also lends the design a modern lightness. Whether as a soft light source for atmospheric evenings or as a chic reading companion next to your favorite armchair - this highlight blends effortlessly into any style-conscious interior. Combined with velvety sofas and golden accessories, it creates a luxurious lounge atmosphere!
- Large floor lamp in gold, 146 x 52 x 52 centimeters (H/W/D)
- The exclusive lampshade made of galvanized glass creates a harmonious design and provides pleasant lighting
- The 3 metal legs in gold ensure a stable stand and are coated with brass
- Provides elegant accents next to the sofa and is perfect as a soft ambient light or as focused reading lighting
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 146 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 4 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Extras |
| Print catalogue: | : Steel brass-plated, : Glass Plated |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Sphere |
Reviews
Log in