Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This artistic lighting object inspires the imagination: the milky, glass shades float like large molecules around the graphic frame, and every observer will see something unique in this unusual lamp. This means that the biggest design goal has already been achieved: anything but boring! And in this case, the lamp also provides cozy, warm light.
- Slim floor lamp in greige with six lampshades, 160 x 28.5 x 28.5 centimeters (H/W/D)
- The spherical light fixtures encircle the living room lamp in modern greige and create a sleek, stylish look
- The milky lampshades provide a softly diffused light that harmoniously illuminates the room
- The light with its height of approx. 160 centimetres is perfect for placing next to sofas, armchairs and sideboards
- 230 V, bulb type LED, G9 socket, number of bulbs 6, max. 9 watts, bulb not included, bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 4 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Partly dismantled, Textile-covered |
| Print catalogue: | Lamp base: Steel powder-coated, Bar: Steel powder-coated, Shade: Glass Plated, Foot-operated switch, 180 cm Wire Textile-covered, Partly dismantled, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Scala Balls |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
Reviews
Log in