Description
It's that easy to upgrade your home: you don't have to completely redecorate if you want to bring a breath of fresh air into your four walls. Discover a personal highlight, such as this extraordinary light. It stands out, but doesn't appear loud and has what it takes to become a modern classic with a retro touch. This is due to the shape of the round lampshade and the quality of the materials. The warm colors of the lampshades create a cozy lighting atmosphere.
- Stylish floor lamp with colored shade, 160 x 45 x 45 centimetres (H/W/D)
- High-quality handcrafted with cotton and mango wood shades
- On/off switch with retro-style chain
- Black powder-coated steel base and foot
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 watts, bulbs not included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Extras, Hand-crafted, Lenght of wire, Partly dismantled, Shade, Textile-covered, Zugschalter |
| Print catalogue: | : Cotton, : Steel powder-coated : Black, : Steel powder-coated : Black, 200 cm Lenght of wire, 45 cm Ø Shade, 19,50 cm Shade, Hand-crafted, Wire Textile-covered : Black, Partly dismantled,, |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | RIVA |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
Log in