Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This luxurious floor lamp provides atmospheric light. But even switched off, this Art Deco object is a real showstopper. The lampshade is in the shape of several palm leaves - for a holiday feeling all year long. Perfect for all those who don't want to do without exciting highlights even with a modern interior design.
- A man-sized floor lamp in gold that instantly turns any living room into a show stage
- Glamour, 1920s style and tropical flair, a palm lamp always provides that little extra
- Provides individual icing on the cake in classic rooms, where it looks spectacular with vibrant colours and a mix of styles
- Made entirely of steel, from the palm leaves to the frame and stable base
- Three light bulbs (not included) provide good lighting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 170 cm |
| Width | 85 cm |
| Depth | 85 cm |
| Weight | 7.1 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Extras, In line, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered |
| Print catalogue: | Steel laminated, 180 cm Lenght of wire, Flip-switch In line, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Palmera |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in