Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with star designer Karim Rashid, whose iconic design language and visionary aesthetics create furniture and lighting that combine futuristic elegance with functional clarity. This dimmable floor lamp in lime green adds a dynamic, eye-catching touch to any room. Its rounded silhouette and adjustable light intensity allow you to create the atmosphere you want - perfect for modern living rooms, cozy bedrooms or creative lounges.
- Abstract, dimmable floor lamp in green, 132 x 22 x 22 centimetres (H/W/D)
- The tall floor lamp impresses with its abstract, rounded silhouette in rich lime green
- The dimmable function allows precise control of the light intensity and creates atmospheric, individual lighting effects
- Inspired by futuristic design visions, this luminaire adds an eye-catching, dynamic touch to any room
- 230 V, bulb type LED, GU10 socket, number of bulbs 1, max. 100 watts, bulbs not included, bulbs replaceable, with dimmer
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 132 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 4.904 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Dimmable, Each piece unique, Extras, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Frame: Fiberglas, Lamp base: Steel powder-coated, 21,80 cm Shade, Hand-crafted, Each peace unique, Wire Plastic-covered, Dimmable, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Flow |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in