Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Whether in the office, living room or bedroom - the Five Fingers floor lamp brings atmosphere into the room. The frame made of chrome-plated metal flows into a base made of real marble, which gives it style and optimal stability. The distinctive lampshades gently emit the light into the room. As a classic standard lamp, reading lamp or work lamp, it provides pleasant lighting.
- Floor lamp with style: five swivelling arms provide perfect illumination - for reading and more
- Timeless design: Timeless design: with its frame made of chrome-plated steel, the lamp will become a classic
- Genuine marble: the base made of genuine marble is not only visually appealing, but also ensures maximum stability
- Flexible use: this charming lamp provides pleasant light in the living room, bedroom or office
- More safety: the lamp has an additional overvoltage fuse with red reset button on the frame
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 201 cm |
| Width | 86 cm |
| Depth | 85 cm |
| Weight | 16.6 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Extras |
| Print catalogue: | marble, steel chromed, PMMA-plastics, foot on/off switch, 5x E14, max. 40W (excl.) |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Five Fingers |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in