Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With this modern standard lamp, you can bring a tropical feeling and the jungle look into your home on the one hand, and glam and boho style on the other. In short, the lamp is an absolute multi-talent and gives your home a proper decorative upgrade. The slim frame made of steel refined with brass has a luxurious look. The feathers move with every breeze and provide the desired wow effect. Suitable for any style of interior, this home accessory will immediately turn your four walls into a feel-good place.
- Large floor lamp in gold with a spectacular white shade
- Brings pure glamour to your home thanks to the lampshade made of real ostrich feathers
- The fancy living room lamp radiates soft, indirect light
- Brings sexy vibes and the boudoir atmosphere to the bedroom
- 230 V, 50/60 Hz, socket E27, number of bulbs 1, max. 35 W, bulb not included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 165 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Golden, White |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Lenght of wire, Plastic-covered |
| Print catalogue: | : Steel brass-plated, : Steel brass-plated, 100 % : Ostrich feather, 180 cm Lenght of wire, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Feather Palm |
| Topic: | Christmas, Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | February, April, May |
Reviews
Log in