Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
If you want to experience a touch of holiday in your own four walls, this LED floor lamp is a good place to start. The real ostrich feathers in striking green form a natural and feather-light lampshade. A pleasant light shines from the centre, almost as if the sun were smiling at you through the leaves of a palm tree on Malibu Beach. Golden standard lamps go wonderfully well with expansive sofas in a velvet look.
- A 165cm tall floor lamp made of metal and with real ostrich feathers
- The designer standard lamp in gold and green is a real on-trend piece
- Spreads relaxed jungle vibes next to the living area
- Modern lamps like this one fit into any interior style
- 1 x E27, max. 35 W, bulb not supplied
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 165 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Bluegreen, Golden, Green, Turquoise |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Lenght of wire, Plastic-covered |
| Print catalogue: | : Steel brass-plated, : Steel brass-plated, 100 % : Ostrich feather, 180 cm Lenght of wire, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Feather Palm |
| Topic: | Christmas, Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | August, October, December |
Reviews
Log in