Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With his iconic design language and futuristic vision, he transforms furniture and lamps into functional works of art. This floor lamp in vibrant pink attracts everyone's attention, its abstract, unique silhouette and shiny finish creating lively accents. The dimmability creates individual lighting moods that fill rooms with dynamism. A real highlight that integrates perfectly into modern, minimalist or avant-garde interiors in particular.
- Abstract, dimmable floor lamp in pink, 157 x 80 x 80 centimetres (H/W/D)
- The tall floor lamp impresses with its abstract, unique silhouette and glossy finish in rich pink
- The dimmable function allows precise control of the light intensity and creates atmospheric, individual lighting effects
- Inspired by futuristic design visions, this luminaire adds an eye-catching, dynamic touch to any room
- 230 V, bulb type LED, socket E27, number of bulbs 1, max. 100 watt, bulb not included, bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 157 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 80 cm |
| Weight | 48.5 kg |
| Volume (packed) | 1,33 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Dimmable, Extras, Hand-crafted, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Fiberglas, Shade, Hand-crafted, Wire Plastic-covered, Dimmable, Partly dismantled, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Erosia |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in