Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Three high-quality lampshades made of linen and silk in warm earth tones with different patterns create a cozy atmosphere in any room. This floor lamp combines versatile functionality with natural charm and creates a soft, inviting play of light. Ideal for setting the mood in living areas or as a harmonious highlight next to sofas and armchairs. It harmonizes particularly well with organic materials such as wood and rattan as well as soft textiles. A real feel-good accessory that lends character to both rustic and modern furnishing styles.
- High floor lamp with 3 shades in brown and black, 144.5 x 60 x 60 centimeters (H/W/D)
- Three high-quality lampshades made of linen and silk in different earth tones and patterns create a cozy ambience
- The 3 black steel legs ensure a stable stand and a lightweight look
- Provides indirect, cozy light and creates a harmonious accent next to sofas and armchairs, even when space is limited
- 230 V, socket E14, number of bulbs 3, max. 25 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 144.5 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Lenght of wire, Other, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | : 50 % Silk, 50 % Linen flax, : Steel powder-coated, 200 cm Lenght of wire, Shade,, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Cannes |
| Specials: | In stock, PRIMA |
Reviews
Log in