Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This floor lamp will turn any room into a stylish highlight in no time at all. The striking, black design and the simple, harmoniously designed lampshades lend any interior a modern yet inviting atmosphere. Ideal for living rooms, offices or lounge areas, it provides excellent lighting conditions and skillfully sets accents with its simple elegance. Combined with minimalist furniture or in contrast to eye-catching decorative elements, it becomes a favorite piece in any room.
- Slim floor lamp with 3 shades in black, 151 x 41 x 25 centimeters (H/W/D)
- Three adjustable, spherical lampshades allow the light to be directed precisely
- Suitable as a reading light or indirect light for the living room, bedroom and study
- The steel construction in timeless black makes this floor lamp durable and stable
- 230 V, socket E14, number of bulbs 3, max. 25 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 151 cm |
| Width | 41 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 4.59 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Partly dismantled, Plastic-covered |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Shade: Steel lacquered, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Calotta |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in