Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish lighting fixture: this elegant floor lamp attracts attention with its unusual combination of blue, galvanized glass and a cylindrical metal shade inside. The delicate metal mesh insert creates fascinating light effects, while the titanium-coated frame in gold adds a luxurious touch to the design. Whether as a stylish addition next to the sofa, in the bedroom, or in a reading corner, this lamp skillfully sets accents. It looks particularly harmonious in combination with soft fabrics, natural materials, or shiny surfaces, creating an atmosphere that radiates elegance and tranquility.
- Elegant floor lamp in blue and gold, 155 x 34 x 34 centimetres (H/W/D)
- The sculptural shade made of galvanized glass in a delicate blue provides pleasant lighting
- The cylindrical inner shade made of fine metal mesh and the golden steel frame create fascinating light reflections
- The designer lamp works perfectly as soft ambient lighting or as focused reading light
- 230 V, E27 socket, number of bulbs 1, bulb not included, bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 155 cm |
| Width | 34 cm |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 7.52 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Extras, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Bar: Steel titanium coated, Base: Steel titanium coated, Shade: Glass Electroplated, 360 cm Lenght of wire, 34 cm Shade, Wire Plastic-covered : Black, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Arcadia |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in