Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A luminous design statement with sculptural charm: this elegant floor lamp combines three shimmering glass spheres with a graphically clear frame in deep black. The subtle tint of the light fixtures creates fascinating light effects – even when switched off. The heavy base made of fine marble not only provides stability but also adds a touch of luxury. Whether next to your favorite armchair, as a stylish companion in the hallway, or as a highlight in the living room, this lamp brings character and atmosphere to any room. Ideal for modern interiors with a penchant for refined details and cozy elegance.
- Tall floor lamp in black with three round glass shades, 175 x 30 x 30 centimeters (H/W/D)
- Three glass ball shades with their special coloring create fantastic reflections, even when they are switched off
- The black frame made of sturdy steel impresses with its clean lines and timeless modernity
- The base made of fine marble ensures stability next to a sofa, armchair, or in the entrance area
- 230 V, G9 socket, number of bulbs 3, max. 3 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 175 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 8.55 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Hand-crafted, Knocked-down, Lenght of wire, Plastic-covered, Shade, Stand/base |
| Print catalogue: | Shade: Glass Colored, Frame: Steel powder-coated, Lamp base: Steel powder-coated, 150 cm Lenght of wire, 20 cm Ø Shade, 30 cm Stand/base, Hand-crafted, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, Knocked-down, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Alcapone |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in