Description
Radiates from within: three golden feathers made of foil-coated steel gently enclose the light source inside the Akile floor lamp. The light is reflected by the gold and creates an indirect, warm glow for a cosy atmosphere. Akile unfolds its magical luminosity most impressively next to the living room sofa or in a smartly furnished bedroom.
- A sculptural floor lamp with three gold-coloured feathers that gently diffuse the light in the room
- The round base of the lamp and the natural shape of the feathers create a harmonious overall appearance
- Feathers are a trend that, beautifully staged like this, is welcome to stay for a long time
- Gold radiates glamour and warmth and is the ideal partner for velvet furniture and dark walls
- The light source always remains in the background - so Akile becomes a decorative object worth marvelling at during the day
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 123 cm |
| Width | 36 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 3.05 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Extras, In line, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered |
| Print catalogue: | Steel laminated, 180 cm Lenght of wire, Flip-switch In line, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Akile |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in