Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Elegance meets function - this stylish extendable table brings a breath of fresh air to modern living spaces. Its finely grained surface in a sophisticated stone look and the delicate natural tones create a calm, harmonious atmosphere, while the delicate frame in greige makes a design statement. Thanks to the clever pull-out function, the piece of furniture can be transformed in a flash from an everyday companion to the centerpiece of large gatherings - perfect for dinner parties or long game evenings. Ideal for combining with minimalist chairs, vases in natural colors or glass and metal accents. A table that proves it: Functionality and aesthetics don't have to be a compromise.
- Modern extendable table in greige with white table top in stone look, 76 x 180 x 90 centimeters (H/W/D)
- High-quality finish with a ceramic table top and a powder-coated steel frame
- The easy-care table top impresses with its natural pattern and soft tones
- The fine frame in stylish greige gives this table a sculptural, modern design
- The fold-out dining table can be extended from 180 to 260 cm in no time at all - perfect for social gatherings and family parties
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 93.9 kg |
| Volume (packed) | 0,38 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Extendable, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Tabletop: Glass Toughened safety glass Colored, Stoneware, 12 mm Thickness of panel, 40 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Extendable |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in