Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This high-quality tableware series made of glazed stoneware impresses with its elegant black look and vibrant tone-on-tone textured elements. Black tableware lends a luxurious and modern atmosphere to any table. Thanks to the robust ceramic, the tableware remains durable and scratch-resistant. It is microwave and dishwasher safe, making it particularly easy to clean. Perfect for stylish dinners and everyday use!
- Set of espresso cup and saucer in black, 7 x 14.5 x 14.5 centimetres (H/W/D)
- The textured surface creates a unique, handcrafted look
- Perfectly complements natural, industrial or modern table arrangements
- Dishwasher-safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
- Made from high-quality ceramic and glazed
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 7 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 14.5 cm |
| Weight | 0.4 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 205 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cosmos |
| Specials: | In stock, PRIMA |
Reviews
Log in