Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Straightforward and simple in form, elegant and refined in effect: the mirrored furniture of the Luxury series appears transparent and light within the room. At the same time it spectacularly displays rooms at a second glance when they reflect floors, light and their surroundings.
- Small, luxurious chest of drawers with serious glamour, real glass handles and storage space in two drawers.
- The delicate, champagne-coloured tint of the mirror coating ensures a warm appearance.
- A perfect companion next to the bed in the bedroom.
- Mirrored furniture conjures up sophisticated effects by reflecting the light and the surroundings.
- Luxury is a series of reflecting furniture with many different models and sizes.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 49 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 18 kg |
| Volume (packed) | 0,16 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered (pine and poplar), Foot/Base: Fir Solid wood Lacquered, Drawer: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered (pine and poplar), Handles: Glass Clear, Paneling: Glass Mirrored, Drawer: 10 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Room: | Bedroom, Corridor, Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Luxury Champagne |
| Specials: | In stock, US-Fit |
Reviews
Log in