Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Grace series combines elegant white marble with a delicate grain in soft gray tones with fluted fronts crafted from high-quality solid mango wood, making it a stylish design highlight in any living space. Delicate, gold-colored details made of galvanized steel lend the furniture an elegant lightness and underscore its modern interior character. As a natural stone, the marble makes each piece of furniture unique, while the handcrafted finish made of FSC®-certified solid wood in a trendy grooved look stands for quality, sustainability, and timeless aesthetics. Ideal as a nightstand or compact dresser, this piece provides stylish storage in a small space. Perfect for essentials you want to keep within reach yet elegantly stowed away.
- Elegant brown solid wood nightstand with fluted fronts and a marble top, 55 x 51 x 36 centimeters (H/W/D)
- Design highlight: The Grace series captivates with its combination of elegant marble and a fluted mid-section crafted from high-quality solid mango wood
- The gold-colored handles and slender steel legs, featuring height-adjustable glides, give the dresser an elegant look
- 2 drawers provide practical storage space as an addition to the living area, hallway, or as a nightstand
- Every piece of Grace furniture is a one-of-a-kind, handcrafted item made from FSC® C149863-certified solid mango wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 55 cm |
| Width | 51 cm |
| Depth | 36 cm |
| Weight | 21 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, FSC certified, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Mango Solid wood Stained-lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover plate: Marble, Foot/Base: Steel powder-coated, Drawer: Mango Solid wood Stained-lacquered, Handles: Steel powder-coated, Drawer floor: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 15 mm Thickness of panel, 20 kg Max. load-carrying capacity, Floor glides: Adjustable in height, Knocked-down, Partly dismantled, FSC certified |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Grace |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in